BAŞKAN KARAHAN’DAN “ŞEB-İ ARUS” MESAJI

Belediye Başkanı Mehmet KARAHAN, 7-17 Aralık tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan Mevlana’yı Anma (Şeb-i Arus) törenleri dolayısıyla bir mesaj yayınladı.

Mevlana’ya göre ölüm, ten kafesinde tutsak edilmiş ruhun aslına rûcu etmesi, aşık ile maşuğun kavuşmasıdır diyen KARAHAN mesajında şunlara yer verdi: “Şeb-i Arus, düğün gecesi anlamına gelir. Hz. Mevlana, ölüm gecesinin aslında yeniden doğuş, kavuşma gecesi olduğunu söylemiştir. Bu sebeple de ölüm gecesinin ağlama, yas ve matem tutulması zamanı değil aksine “Şeb-i Arus” olarak anılmasını sevinç ve kutlama yapılmasını istemiştir. Çünkü ölüm günü Sevgili’ye, Hakk’a kavuşma günüdür. 744 yıl önce aramızdan ayrılıp gerçek Sevgili’ye kavuşan Hz. Mevlana, hayata yaşamı boyunca bu gözle bakmış, böyle görmüş ve böyle yaşamıştır.

Mevlana Celalettin Rumi: “Şu dünya yüzündeki hayat, aslında bir ölümden ibarettir. Bizi korkutan ölüm de hakikatte, hayattır! Bunu ters düşünmek, yani ölümü, bir başka âleme doğmak değil de yok olup gitmek gibi sanmak imansızlıktır! Eğer Hak, ten hanesini yıkarsa, sakın inleme, şikâyet etme! Şunu iyi bil ki aslında sen, ten zindanında mahpussun; ölüm gelip de orası yıkılınca kurtulacaksın! Kuşa, kafesi bırakıp uçmak nasıl hoş, tatlı gelirse, bana da ölmek ve bu yurttan göçmek öyle hoş, öyle tatlı geliyor.” diyerek ölümün bir kurtuluş, hür olma, gerçek hayata adım atma, Sevgili’ye kavuşma ve yeniden doğuş olarak tasvir ediyor. Böyle bir değere sahip olduğumuz için gururluyuz. Hz. Mevlana, hayatı, fikirleri ve getirdiği yeniliklerle tarih boyunca pek çok toplumu etkilemiş, Müslüman toplumların kültür hayatlarında derin izler bırakmış. Bizler de sahip olduğumuz bu değeri gelecek nesillere aktararak böyle bir zât-ı muhtereme vefa borcumuzu bir nebze de olsa ödeme gayreti içinde olabiliriz.

Bu duygu ve düşüncelerle İslam dünyasının yetiştirdiği en önemli mütefekkir ve mutasavvıflardan biri olan Mevlana Celaleddin-i Rumi’yi vuslatının 744. yılında rahmet ve minnetle yâd ediyorum.”