BAŞKAN KARAHAN’DAN 3 ARALIK DÜNYA ENGELLİLER GÜNÜ MESAJI

Biliyoruz ki, ilçemizde onlarca engelli vatandaşımızla hayatımızın her aşamasında bir arada yaşamaktayız. Biriz, bütünüz ve birlikte olmaya, beraber olmaya, hayatı paylaşmaya sorumluyuz. Engelli olmak bireysel bir sorun olmayıp sosyal boyutlarıyla herkesi yakından ilgilendiren ve tüm bireylerin ortak çabasını gerektiren bir konudur. Engelli vatandaşlarımıza farklılıklarını hissettirmeden normal hayat standardını temin etmek ancak toplumsal duyarlılıkla mümkündür.

Engel olmayalım, desek olalım. İnsanlar, engelleri yüzünden başarılı olamadıklarını düşünürler; oysaki yürünen bir yolda eğer engel yoksa yolun sonunda gerçek bir başarı da yoktur. Kendilerine inanıldığı ve fırsat verildiği takdirde, engel tanımadan ve herkes kadar başarılı ve üretken olabildiklerini biliyoruz. Kendilerini kanıtlayan engelliler, bu başarılarıyla toplumun geneline de örnek olmaktadırlar. Engelli vatandaşlarımızın üreten, bağımsız bireyler olarak spordan sanata, yönetimden ticarete, sosyal hayatın bütün alanlarında aktif biçimde yer alabilmesi için devlet olarak bizlere, sivil toplum kuruluşlarımıza, vatandaşlarımıza ayrı ayrı görev ve sorumluluklar düşmektedir.

Hiçbir engelliliğin bilerek ve isteyerek olmadığını unutmayalım. Her normal insanın bir engelli adayı olduğu gerçeğini de aklımızdan çıkarmayalım. Bir gün bizim de sakat kalabileceğimizi aklımızdan çıkarmadan, onlara yardımcı olmalıyız. Bizler bu amaçla engelli hemşerilerimizin sorunlarını çözebilmek, hayatlarını kolaylaştırabilmek için elimizden gelen bütün gayreti gösteriyoruz. Engelli vatandaşlarımızın engeli olmayan diğer vatandaşlar gibi toplum hayatına katılması, kimseye muhtaç olmadan kendi başlarına yaşayabilmesi tüm toplumun insani ve vicdani sorumluluğudur.

Bu duygu ve düşüncelerle Dünya Engelliler Günü’nde yürekleri sevgi ile dolu olan tüm engelli vatandaşlarımızı kucaklıyor, sevgi ve selamlarımı sunuyorum.

Mehmet KARAHAN

  Ilgın Belediye Başkanı